S príchodom ratolestí do nášho života sa náš svet raz a navždy zmení. Naše domovy naplní úprimný detský smiech, občas aj plač a srdcia neprekonateľná láska. Starostlivosť o domácnosť sa však zmení na nekonečný kolotoč a my tak občas zabúdame na to, čo najviac si to celé užiť. Pretože pravdou je to jedno veľké klišé, a to, že sa ani nenazdáme a deti vyrastú a vyletia z hniezda.
Ako sa teda postarať o domácnosť, tráviť s deťmi kvalitný čas, chodiť do práce a popri tom sa z toho všetkého nezblázniť? Prinášame vám 4 rady, ktoré by vám mohli pomôcť
1. Dobrá organizovanosť
Pod dobrou organizovanosťou myslíme domácnosť zariadenú tak, že všetko má svoje miesto, veci sú prehľadne označené a každý sa preto ľahko vyzná v tom, kde čo patrí. Takáto domácnosť sa oveľa ľahšie udržuje v poriadku, pretože veci sa zbytočne neváľajú tam, kde nepatria.
Okrem toho sa tým dá predísť zbytočným hádkam. Ak máte napríklad viacero detí v podobnom veku a z nejakého dôvodu majú niektoré oblečenie dvojmo, nie je nič jednoduchšie ako použiť menovky na textil a označiť ich.
Rovnako ak vaše deti pravidelne navštevujú kolektív, označením ich oblečenia si ušetríte hromadu nervov a času. Deti totiž veci veľmi jednoducho zapotrošia alebo si omylom zbalia domov niečo, čo im nepatrí. Ak použijete menovky pre deti straty a omyly značne eliminujete, prípadne stratenej veci značne uľahčíte vrátenie k správnemu majiteľovi. Ak rozmýšľate nad tým ako veci označiť, za nás vyhráva pečiatka na oblečenie – textil, skutočne ten najjednoduchší, najrýchlejší a veľmi trvácny spôsob.
2. Časový harmonogram
V druhom rade ide o efektívnu prácu s časom, teda všetko to plánovanie, tabuľky, logistiku. Venujte každý večer pár minút tomu, čo všetko potrebujete na druhý deň stihnúť a vytvorte si časový harmonogram. Nezabudnite si tam zarátať aj voľný čas, ktorý je pre dlhodobé funkčné fungovanie veľmi dôležité. Rovnako ako aj čas výhradne pre seba, manžela či pre vaše deti. Zdá sa to nemožné? Hneď vám napadá, že to by deň musel mať viac ako 24 hodín? Možno tomu nebudete veriť, ale dobré plánovanie vám denne ušetrí hromady času
3. Deľba práce
Na domácnosť nie ste sama. Respektíve nemusíte. A nemyslíme tým len pomoc vášho manžela, aj keď slovo pomoc tu v podstate ani veľmi nepatrí. V dnešnej spoločnosti hlavne v postkomunistických krajinách je síce rozdelenie prác a povinností značne genderovo zafarbené (žena sa stará o deti a domácnosť, muž zarába peniaze, prípadne sa stará o práce okolo domu), ale postupne toto presvedčenie uberá na sile. Hlavne mladé vzdelané páry si uvedomujú, nezmyselnosť tohto stereotypu. Takže manžel vám s domácnosťou nepomáha. Jednoducho sa o ňu stará rovnako ako vy, pretože v nej žije.
Okrem manžela, ale vo vašej domácnosti žijú aj deti. A tie milujú pomáhať. Predovšetkým keď sú malé. Už 18 mesačné dieťa si vie po sebe umyť pohár a tanierik či zapnúť umývačku riadu. Problémom však často býva, že keď sú deti malé, nie sú k práci pustené – pretože, to dlho trvá, neurobia to poriadne, atď. A teda v čase, keď o to prirodzene javia záujem, nie je im to dovolené. Niet sa čo diviť, že keď to zrazu chcete od puberťáka, protestuje. Zatiaľ čo deti, ktoré sú k domácim prácam vedené od malička, to veľmi často berú ako úplnú samozrejmosť.
Vytvorte im tento návyk už od mala. Za vašu trpezlivosť v procese ich učenia to skutočne stojí.
4. Nemusí to byť dokonalé
Túžba po dokonalej domácnosti s deťmi? Máte ju? Zbavte sa jej. Je totiž nedosiahnuteľná. Mať byt či dom ako z katalógu a popri tom deti je skutočne vysoká méta. A stojí vám to za všetky tie nervy a čas?
Samozrejme, môžete mať pekne upratané, čisté podlahy, záchod či ustlanú posteľ. Ale zmierte sa s tým, že sa niekde budú povaľovať hračky a váš gauč nebude pravidelne v stave na instagramovú fotku. Ale ten život s deťmi za to proste stojí!